CEPHE MÜHENDİSLİĞİ VE DANIŞMANLIĞININ GEREKLİLİĞİ

DIŞ CEPHE DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Yapının dış cephesi için, Yatırımcı çıkarları doğrultusunda, Mimari tasarım grubu, Müteahhit ve Yüklenici ilişkisinin temel koordinasyonunu ve kurallarını belirleyen hizmet çalışmasıdır.

Cephe danışmanlığı çalışmaları,

YATIRIMCININ YOL HARİTASINDA DANIŞMANLIĞIN YERİ,

Yatırımcı bir projeyi üreterek kâr’ a dönüştürmek için yola çıkmıştır. Projesini çizdirecek bir proje grubu organize etmiştir. Başta Mimari proje müellifi olmak üzere, Statik, Mekanik ve Elektrik proje müelliflerini tespit eder. Diğer tarafta ise uygulamayı gerçekleştirecek proje yönetimi grubunu ve onun şantiye kadrolarını oluşturur. Tabii işin resmi boyutunda takip edilecek işlemler için de bir çalışma grubu ayrıca organize etmiştir. Tüm bunlar işin kabaca yapılanmasını özetlemektedir. Ancak tüm bu çalışma gruplarının aslında muhtelif Danışmanlıklara ihtiyacı vardır. Yangın, Trafik, Dış Cephe Danışmanlığı, vs.

Danışmanlıklar dar alanda ( Uzmanlık alanında ) derinlemesine bilgiye ve tecrübeye sahiptirler. Koordinatörler, Projeciler veya Proje yöneticileri ise çok daha geniş alanda yeterli derinlikte bilgi ve tecrübeye sahiptirler.  Bu durumda her iş disiplini hakkında tam bir yeterlilik sağlamaları güçtür. Aksi halde tüm bu çalışma grupları ağaç ile ilgilenmekten ormanı göremez duruma düşerler. Bu duruma düşmemek için ise takım çalışması düzeni oluşturulmalıdır.

                                                                                                            

CEPHE DANIŞMANI KLAVUZ KAPTAN GİBİDİR.

Dış cephe danışmanlığının gerekliliğini ve üstlendiği görevi bir benzetme ile açıklamak sanırım çok daha kolay olacaktır.

Boğazlardan geçen büyük gemiler geçiş öncesinde “Klavuz Kaptan” ihtiyacı duyarlar. Geminin kaptanı hiç şüphe yok ki son derece tecrübeli ve yeterli bir kişidir. Ancak bazı sulardan geçerken gemisini ve yükünü asla riske atmak istemezler. Zaten çok tecrübeli ve işine hakim bir kaptan olduğu için klavuz kaptan ihtiyacı duyar. Armatörüde kaptanına, “Sen kaptan değilmisin? Ne gerek var klavuz kaptana?” Demez.

Bazı sular çok tehlikelidir, ters akıntıların yönü her hava koşulunda değişir durur, akıntı hızları değişkendir, sürpriz unsurlar her an yeni değişkenler olarak karşısına çıkabilir ve çok kısa süreler içinde değişken kararları kesin doğrulukta vermek zorunda kalacaktır.  Riske girip girmeme kararı, kaybedeceklerinizle kazanacaklarınız arasında kuracağınız denklem sonucu ortaya çıkacaktır.

Belli boyuta ulaşmış projelerde bu riske girmenin bedeli genellikle çok ağır olmaktadır. Onlarca yıl sürecek kronik sorunlar işletme giderlerine her yıl yansır durur. İlk yatırım maliyetleri olması gerekenin üzerine çıkar. Uygulama hataları ve yanlış seçimler yatırımcıyı canından bezdirir. Hedeflenen kaliteye ulaşılamadığı için son kullanıcılar asla mutlu olamazlar, dolayısıyla size olumlu referans da olmazlar. Cephe danışmanlığı olması gereken seviyede yapıldığında, bu gibi olumsuzlukların ortaya çıkmadan önlenmesini sağlar. Daha da doğrusu gerek tasarımcı grubun, gerek proje yönetiminin gerekse yüklenicinin önündeki sisli tabloyu netleştirerek sağlıklı kararlar verilmesine zemin oluşturur.

Sonuçta son kararı verecek olan işverendir. İşveren kadroları ve danışmanları aracılığı ile edindiği bilgi ve sonuçları çok daha makro bir ölçekte değerlendirerek son kararını verecektir.

 

Cephe Danışmanı

Erdal ÖZDEMİR