CEPHE DANIŞMANLIĞI FİRMALARI

CEPHE DANIŞMANLIK FİRMALARI

Ülkemizde, dış ve iç cephelerde danışmanlık hizmetleri veren Cephe danışmanlık firmaları, dünya da aynı isim altında hizmet veren diğer danışmanlık  firmalarından çok farklı bir şekilde yapılanmışlardır. Ülkemize özgü bu garip yapılanma şeklinden dolayı, danışmanlık servisi alan müteahhit veya mimarlık firmaları aldıkları sonuçlardan pek memnun kalmamaktadırlar.

Ülkemizde ki cephe danışmanlık firmalarının hiçbir yasal sorumluluğu yoktur. Verdiği tip detay ve çözümlemeleri yalnızca kendisini bağlar yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Hiç birisi imalat projesi detayı vermez, hiçbirisi imalat, nakliye ve şantiye montajlarından sorumlu değildirler. Hiç birisi cephe hesaplamalarını kendisi yapıp altına kendi imzasını atamaz. Zira ülkemizdeki cephe danışmanlarının neredeyse hiç birisi mühendis değildir, mühendislik fakültesi mezunu olanları varsa da cephe statiği yapabileni hemen hemen hiç yoktur.  İronik bir durumdur Cephe Mühendisliği kurslarında da cephe statiği öğretilmemektedir. İngiltere de “Cephe Mühendisi” payesi veren bazı kurslarda da oldukça ticari bir yaklaşım söz konusudur. İşletme mezunları dahi bu kurslara katılıp “Cephe Mühendisi” payesini kapmaktadır.

Ülkemizde cephe danışmanlığı yapan pek çok kişi geçmişinde bir alüminyum sistem firmasında çalışmış olan mimar kartvizitine sahip kişilerdir. Dolayısıyla bu kişiler kurdukları “Dış Cephe Danışmanlık Firmalarını” da alüminyum malzemesi üzerine inşa etmektedirler.

Oysa ki alüminyum cephe sistemleri, dış cephelerin sadece bir kısmını oluşturur. Dış cepheler pek çok farklı malzeme ve sistemden oluşmaktadır. GFRC, Taş, çelik, seramik, gergi halat sistemleri (Cable net systems), ahşap, vinil, vs.

Dünya da bu işi, Dış cepheler ve Çelik konstrüksiyon strüktürler üzerinde uzmanlaşmış Mühendislik firmaları yapmaktadır ve gerçek sorumluluk altındadırlar. Özdemir Consulting Co. Uluslar arası projelerde dünyada ki diğer meslektaşları ile başarılı çalışmalar yürütmüş ve tecrübe edinmiştir. “Dış cephe danışmanlığı ve Mühendisliği” tanımını ve çalışma şeklindeki ayrıntıları öğrenmek için Özdemir Consultig Co. İle iletişime geçebilirsiniz.