İHALE-SÖZLEŞME SÜRECİ

  • KİM İLE,
  • HANGİ KOŞULLARDA,
  • NASIL BİR SÖZLEŞME İLE, NASIL BİR PROSES İLE,
  1. İŞİN TEKNİK ŞARTNAMESİ OLUŞTURULUR,
  2. MALZEME, İMALAT, MONTAJ İŞÇİLİK, NAKLİYE, DEPOLAMA,VB. STANDARTLARI AÇIKCA İFADE EDİLİR.
  3. ÖNCEKİ AŞAMA ÇALIŞMALARIN TÜMÜNÜ İÇEREN İHALE DOSYASI HAZIRLANIR.
  4. ADAY FİRMALARIN ARAŞTIRMASI YAPILIR,
  5. PROJE YÖNETİMİ İHALE SÜRECİNDE YÜKLENİCİ FİRMALARIN SORULARI YANITLANIR,
  6. İHALE GÖRÜŞMELERİNDE İŞVERENE DANIŞMANLIK YAPILIR,
  7. YÜKLENİCİNİN BELİRLENMESİ AKABİNDE YAPILACAK İŞ AKTİNE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİR,

BU AŞAMA SONUN DA İŞ, YÜKLENİCİYE İHALE EDİLMİŞ OLUNUR.

İHALE HAZIRLIK VE SÖZLEŞME SÜRECİ SONUNDA, DIŞ CEPHE İHALESİ GERÇEKLEŞMİŞ VE YÜKLENİCİ FİRMA İLE SÖZLEŞME İMZALANMIŞ OLUR.

İhale yapılabilmesi için gerekli olan tüm hazırlık çalışmaları bu aşama da tamamlanır. İhale bu aşamada yapılarak yüklenici tespit edilmiş olur. Özdemir Consulting’ in hazırlamış olduğu “Dış Cephe İhale Dosyası” ile gerçekleştirilen ihale sonrasında, Yüklenici ile İşverenin proje yönetimi derhal “Yüklenici Sözleşmesi” ni yaparlar.

r7İHALE DOSYASI ÇALIŞMALARI

İŞLEVSEL YERDEŞİKLİK PAFTALARI

Bu adlandırma tümüyle Özdemir Consulting’ e aittir. Cephe yüzeyleri kendi içinde işlevsel, görsel, nitelik veya materyal modülasyona ayrıştırılıp alt kodları ile tanımlanır. MODÜLASYON KISIM PAFTALARI Tüm kapı, pencere, cephe, fasat kısımlar ayrı ayrı kendi paftalarında çizilir, kod isimleri verilir, miktar ve diğer özellikleri yazılır,

İSTEM VE DETAY PAFTALARI

Tüm sistem kesitleri ve prensip detayları 1/1, 1/10, 1/50 ölçekli çizilir, detaylar üzerinde açıklayıcı paragraflar yer alır.

KEŞİF METRAJ TABLOLARI

Tüm cephe kısımlarının ayrı ayrı metraj malzeme tabloları çıkartılır. Dış cepheyi oluşturan kısımların her birinin miktarları bu tablolarda belirtilir. İhale dosyası için en önemli kısımlardan birini oluşturur. TEKNİK ŞARTNAME Tüm bu görsel ve hesap dökümantasyonların yazılı olarak ifade edildiği kitabçığa “ Teknik Şartname” adını veriyoruz. Teknik şartname içinde yapılacak cephe işinin tüm teknik koşulları ayrıntılı şekilde ifade edilmiştir. Uyulması gereken normlardan, kullanılacak ölçü birimlerine kadar tüm ayrıntıların yazıldığı bu kitapçık, bu işin Anayasa’ sı niteliğindedir.

İDARİ ŞARTNAME

İhalenin ve sözleşmenin idari koşullarını idari şartname ile belirlemekteyiz. İhaleye katılım koşulları, sözleşme prensipleri, vergi durumları, harçlar, iş teslimi, SGK, vb. konu ve başlıkları bu çalışma kapsamında detaylandırılmıştır. Yüklenici adayı henüz sözleşme yapmadan teklif aşamasındayken idari şartname koşullarını bilerek teklif çalışması yapar.

İhale ile tespit edilen yüklenici ve İşveren arasında ki sözleşme, İşverenin proje yönetimi tarafından yapılır. Bu sözleşme sürecinde Özdemir Consulting Proje yönetiminin talep etmesi halinde gerekli danışmanlık hizmetini vermektedir. Özdemir consulting, teknik koşulların ve malzeme niteliklerinin sözleşmeye yansıtılmasında etkin şekilde rol alır.