KONSEPT PROJE SÜRECİ

  • YAPININ KARAKTERİ
  • İFADESİ
  • İMAJI
  • KARİZMASI
  • İLK İNTİBASI
  • İNSANLAR ÜZERİNDE YARATTIĞI ETKİ

KONSEPT PROJESİ BİR UYGULAMA PROJESİ DEĞİLDİR. ANCAK, YAPININ TEMEL PRENSİPLERİNİN TAMAMI BU AŞAMA DA BELİRLENMEKTEDİR. DOLAYISI İLE DIŞ CEPHE İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ PRENSİP KARARLARI DA BU AŞAMADA ALINMAKTA VE İLERLEYEN SÜRECLER ÜZERİNDE ETKİLİ OLMAKTADIR. BU SEBEP İLE KONSEPT PROJE AŞAMASINI CEPHE DANIŞMANLIĞI SÜRECİ İÇİNDE DEĞERLENDİRİYORUZ. ZİRA KONSEPT PROJE AŞAMASINDA ÖZDEMİR CONSULTING’ İN VERECEĞİ BİLGİLER, KONSEPT TASARIMI ÇOK DAHA EFEKTİF BİR SEVİYEYE ULAŞTIRACAKTIR. KONSEPT PROJE AŞAMASINDA CEPHE DANIŞMANLIĞININ ROLÜ ÇOK ÖNEMLİDİR OYSA  Kİ ÇOĞU KEZ BU KRİTİK DURUMUN FARKINA VARILAMAMAKTADIR. BU SEBEPLE İLERLEYEN AŞAMALARDA YÜKSEK MALİYETLER İLE KARŞILAŞILMAKTADIR.

DlŞ CEPHE KONSEPTİ, KONSEPT PROJENİN BİR PARÇASIDIR

Dış cephe konsepti, Genel konsept proje nin bir parçasıdır. Çoğunlukla gerisinde bir fikir veya hikaye barındırır. Konsept proje çalışması bu fikrin kütlesel hale dönüşmesinde ki ilk aşamadır. Boyutlar, hacimler, renkler, dokular, çevresel kriterler, beklentiler pek çok şey bu aşamada belirlenir. Konsept proje hem yola çıkış noktasını, hem de bu yolda varış noktasını belirler. Özdemir Consulting Co. Konsept proje sürecinde iyileştirici, aktif rol alır.
Pek çok projenin cephe konsepti, yapının proporsiyonu ile yakından ilişki içinde dir. Yapıyı oluşturan kütlelerin dış yüzeyleri dış cepheyi oluşturmaktadır dolayısıyla dış cephe yüzeyleri ve yüzeyler arası geçişlerin temel prensipleri bu aşamada koşullanır. Dış cephenin atmosferik koşullar ile ilişkisi de yine bu aşama da tanımlanmaktadır, yani Cephe mühendisliği ve danışmanlığı çalışmaları konsept proje aşamasında büyük önem taşır, ayrı tutulmamalıdır.

KONSEPT PROJE YAPININ KARAKTERİNİ VE HAREKET NOKTASINI BELİRLER

r9