MÜTEAHHİT ve YATIRIMCILARIN, DIŞ CEPHEYE BAKIŞLARI

MÜTEAHHİT ve YATIRIMCININ CEPHE DANIŞMANLIĞI İHTİYACI,

Aslında Müteahhitlerin bu konudaki davranış şekilleri bir değişim süreci yaşamaktadır. Müteahhitlerin bu konudaki mantalitesini ele alırken, “yakın geçmişteki” ve “şimdiki zaman”  davranışları diye iki aşamada değerlendirmek gerekir.

Geçmişte yıllarca müteahhitlik yapmış iş adamları bile, cephe ihalesi düzenlerken çoğu kez büyük hatalar yapmışlardır. Yapının cephe bölümü, başlı başına bir inşa-i faaliyettir. Dolayısıyla mükemmel bir projelendirme ve planlama sürecine ihtiyaç duyar. Geçmişte pek çok müteahhit, cephe projesi için ayrıca bir bütçe oluşturmamıştır, bunun gerekliliğine de inanmamıştır. Bu önemli sürecin farkında olmadıklarından cephe planlama sürecini, ihalesini verdikleri yüklenici firmaya yıkarak, projelendirme bedellerinden kurtulduklarını zannetmişlerdir. Dolayısıyla niteliksiz ve kalitesiz yapılar üretmişlerdir.

Geçmişte müteahhitlerin cephe imalatları ve ihalesi konusunda danışabileceği kendilerini doğru olarak yönlendirebilecek, cephe ihalesini bilinçli bir şekilde hazırlayabilecek partnerleri de pek olamamıştır. Büyük sayılabilecek işler yapan müteahhitler bu işin koordinasyonunu, kendi şantiye şeflerinden veya kendi proje müdürlerinden beklemişlerdir. Yada farklı cephe firmalarının kendilerine aktardıkları bilgileri kıyaslayarak kendilerince doğru yolu bulmaya çalışmışlardır. Bu metotlardan hiç birisi doğru netice vermemiş olmasına rağmen elde edilen problemli sonuçlar her kesten gizlenmiştir.

Günümüzde tüketicinin daha bilinçli olması, ürün kalitesinin artmasına vesile olmuştur. Bunun yanı sıra nitelikli üretimin daha kolay alıcı bulması da kaliteli üretimi teşvik etmiştir. Yasal düzenlemeler ve mevzuat değişikleri sayesinde de bu süreç hızlanmıştır. Artık insanlar ev alırken yalnızca bulunduğu muhite veya iç dekorasyona bakıp üstünkörü karar  vermiyorlar, yapının cephe performanslarını da sorguluyorlar. Tüketici nezdinde yapıya dair ilk intiba dış görünüş ile oluşmaktadır. Dolayısıyla yapılarda cephe görünümü ve tasarımı çok büyük önem taşımaya başlamıştır. Özellikle yatırım amaçlı üretilen binalarda prestij yapılarında dış görünüş çok büyük önem arz etmektedir. Bu nitelikli yapıların ve cephelerin üretimi de yine nitelikli çalışma gurupları ile gerçekleşebilmektedir. Hal böyle olunca günümüzde müteahhitler de yapı imalatlarına devam ederken bu durumu dikkate almak zorunda kalmışlardır.

Son bir yıl içinde müteahhit veya yatırımcıların dışında, konut satın almak isteyen pek çok kişi web sitemizi ziyaret edip bizi aramaktadırlar. Bu insanlar ev satın alırken bu evin cephesi hakkında bizden mühendislik yorum istemektedirler. Yani iyi paralar verip ev alan tüketici oldukça bilinçlenmiş durumdadır.

Yazan: Erdal ÖZDEMİR

Cephe Mühendisi / Danışmanı